Ak si niekedy mal pocit, že ťa niekto neustále ťahá do hádok, manipuluje tvojimi emóciami, alebo z teba vysáva energiu – možno si sa stretol s narcistom. Narcisti sú majstri manipulácie. Ich sila spočíva v tom, že vytvárajú drámu a chaos – a potom sa živia tvojimi reakciami.
Mnoho ľudí, ktorí žijú alebo žili s narcistom, majú spoločnú jednu vec: problém s nastavením hraníc. Nie preto, že by nechceli. Ale preto, že boli opakovane trestaní, ignorovaní alebo emocionálne manipulovaní vždy, keď sa o to pokúsili.
Sebahodnota nie je niečo, čo sa rodí samo od seba. Nie je to výsledok náhod, vonkajších okolností či uznania od druhých. Je to výsledok vnútornej práce – systematického procesu, v ktorom spoznávame sami seba, učíme sa, ako sa postaviť za svoje potreby a ako sa vrátiť k vlastnej sile, ktorú nám často životné skúsenosti, trauma alebo manipulujúci...
Mnohí ľudia, ktorí majú vo svojom živote narcistu – či už partnera, rodiča, šéfa alebo kamaráta – prechádzajú dlhodobým emočným chaosom. Narcista vie vytvoriť ilúziu, že je stredom sveta, že všetko sa musí točiť okolo neho. Vie byť charizmatický, presvedčivý a vo svojich manipuláciách neúnavne vytrvalý. A tak ho často vnímame ako niekoho, kto má...
Ak sa ti zdá, že do vašich problémov s narcistom neustále niekto zasahuje – jeho ex, jeho mama, kamaráti, "niekto, kto niečo povedal" – nie je to náhoda. Je to zámer.
Urobia niečo zraňujúce – klamú, manipulujú, kričia... a nakoniec si to ty, kto je obvinený, že je neúprimný(á), dramatický(á) alebo toxický(á).
Znie ti to povedome?
Spoznáš niekoho a je to ako z rozprávky. Správy, komplimenty, darčeky, pozornosť – máš pocit, že si konečne našiel(la) "toho pravého/to pravé". Všetko je rýchle, intenzívne, vášnivé. Milujú ťa, obdivujú ťa, hovoria, že si výnimočný(á)...
Niekedy je najhlučnejšia vec v miestnosti... ticho. Nie ticho, ktoré lieči. Ale ticho, ktoré trestá. Ticho, ktoré ťa núti pochybovať, prosiť, hľadať, a ospravedlňovať sa za niečo, čo si možno ani neurobil(a).
Možno si to zažil(a): povieš, čo cítiš, a druhá strana ti povie, že si príliš citlivý(á). Upozorníš na niečo, čo sa stalo, a odpoveď znie: "To si vymýšľaš." Začneš sa pýtať, či si veci len zle pamätáš. Či si naozaj taký problémový človek, ako ti tvrdia.
Narcisti zvyčajne nepôsobia ako hrozba na prvý pohľad. Vedia byť očarujúci, charizmatickí a presvedčiví. No pod týmto povrchom často používajú rôzne manipulatívne taktiky, ktorými si chcú získať kontrolu nad ľuďmi okolo seba. Tieto taktiky môžu byť nenápadné, no o to nebezpečnejšie – najmä pre psychické zdravie tých, ktorí sa im opakovane...